Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) LR Vyriausybės nutarimu buvo įkurta 2001 m. liepos mėn., sujungus Žemėtvarkos ir teisės departamentą prie Žemės ūkio ministerijos ir Valstybinę geodezijos ir kartografijos tarnybą prie LR Vyriausybės. NŽT pavaldumas buvo priskirtas Žemės ūkio ministerijai.

Nuo 2010 m. liepos 1 d., panaikinus apskričių viršininkų administracijas, apskričių viršininkų administracijų funkcijos, susijusios su žemės tvarkymu ir administravimu, buvo perduotos Nacionalinei žemės tarnybai, kurioje šioms funkcijoms vykdyti buvo įsteigti 48 visoje Lietuvoje veikiantys teritoriniai žemėtvarkos skyriai.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2011 m. lapkričio 23 d. įsakymu patvirtintus atnaujintą NŽT struktūrą, nuo 2012 m. balandžio 2 d. NŽT Elektrėnų ir Trakų bei Lazdijų ir Druskininkų skyriai pradėjo veikti kaip savarankiški NŽT padaliniai, ir nuo tada NŽT sudaro 50 teritorinių skyrių. Vidinės struktūrinės NŽT pertvarkos buvo atliktos 2014 m. ir 2017 m.

Nuo 2023 m. sausio mėn. pasikeitė NŽT  pavaldumas – įstaigą iš Žemės ūkio ministerijos perėmė Aplinkos ministerija, kuri  tapo atsakinga už žemės valdymo ir naudojimo politikos formavimo klausimus.
Nuo 2024 m. sausio 1 d., atlikus NŽT reorganizaciją, neliks teritorinių NŽT padalinių tinklo. Vietoj jo bus suformuoti penki regioniniai NŽT žemės tvarkymo ir administravimo skyriai: Klaipėdoje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje ir Vilniuje.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. dalį savo funkcijų NŽT perduos Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos bei savivaldybėms.

Atnaujinimo data: 2023-09-28